10 Parmak Klavye Kullanım Teknikleri, Hızlı ve Hatasız Nasıl Yazılır

10 Parmak Klavye Kullanma Teknikleri

10 parmak klavye ile hata yapmadan çok hızlı bir şekilde kullanacaksınız. Belki bir katiplik sınavına hazırlanıyorsunuz, belki yazarken hızlı olmak istiyorsunuz, belki de klavye şampiyonasına katılmayı planlıyorsunuz. Hiç fark etmez. Üç dakika da 90 kelime değil, dakika da 100 kelimeyi kısa süre içerisinde yazabileceksiniz. Kim bilir belki ileride benim gibi klavye şampiyonu olacaksınız. Tabi ki burada benim önerilerimi dikkate alırsanız.

Bu teknikler hem Q klavye hem F klavye için geçerli olup hangi dil yazdığınız fark etmeksizin geçerli yöntemlerdir. Burada Q klavye mi yoksa F klavye mi daha iyi sorusuna cevap vermeyeceğim. Tercihini yapmış insanlar için yazıyorum. Baştan anlaşalım, bu iş kolay değil. Ha deyince olmuyor. Fakat uygularsanız kesin başarılı olursunuz. Ben sizi hızlı klavye yarışmalarında şampiyon edecek bilgiler vereceğim ama sizi şampiyon edecek değilim. Siz kendiniz, klavye hız testi olan sitelerde pratik yaparak geliştireceksiniz. Yok ben katip sınavını kazanayım diyorsanız o kolay. Bazı katipler 10 parmak bilmiyor. İnsanları çoğu 2 parmak biliyor. 10 Parmak ise işlerinizi çok kolaylaştırıyor.

Eğer daha önce neden 10 parmak klavye bilmeliyim yazısını okumadıysanız önce o yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Çünkü, 10 parmağın avantajlarını bilmeniz size hem motivasyon,hem de sizi daha bilinçli olmanızı sağlayacaktır. Neden on parmak klavye bilimelisiniz 10 avataj.

Teorik bilgiler

Bu bilgileri okuyarak yaparsanız işiniz çok kolaylaşacaktır. Hemen örnek verelim iki tane mağara devrinde adam yarışacaklar. Ağır bir taşı 100 metre öteye öteleyecekler. Bir tanesi acele ile başlıyor ittirmeye, bizim adamımız ise hemen başlamıyor, geride kalıyor. Çünkü önce taşı ittirmek yerine taşı yuvarlanabilir hale getiriyor. 10-15 dakikanın hesabını yapan ya çok uzun bir zaman kaybeder ya da hepten pes eder.

1) Tuşların yerlerini ezberleyin.
Kullanıyor olduğunuz tuşların yerlerine bir bakın. Hangi harf hangi harfin yanında olduğuna göz göz gezdirin. Sol yukarıdan başlayarak ezbere bir şekilde sesli bir şekilde harfleri yanlış yapmayana kadar sayın.

2) Ezberlediğiniz tuşları tuşlayın.
Klavyeye bakmadan, aklınızdan bir harfi seçerek ona tıklamaya çalışın. Bir kaç başarılı deneme sonrası olduğunuzu gördüğünüz anda klavyenin uygulamalı bilgiler kısmına geçiş yapabilirsiniz.

3) Zaman ile pratik yapın.

Bu her türlü eğitim için geçerli fakat klavyede çok daha önemli. Çalışırken bir zamanlayıcı kullanın yarım saatten uzun çalışmayın. Daha sonra biraz mola verin ve tekrar çalışmanıza devam edin.

4) Hızlı yazmaya değil, doğru yazmaya çalışın.

Bu bizim en temel prensibimizdir. Asla hızlı yamaya çalışmayın. Önemli olan doğru yazmaktır. Doğru yazmadıktan sonra hızlı yazmak sizi iki de bir silme tuşuna basmanızı sağlar. Ve bu esnada yazı bölünür, akıcılık gider, zaman kaybedersiniz. Ben ilk başta bu tekniği bilmiyordum çok zorlandım bunu sonradan uyguladığım için yıllarımı aldı düzeltmesi.

5) Klavyeyi bakmadan yazın.

Klavyenizin tuşlarını ezberlediğiniz için artık bakmadan yazabilirsiniz. Eğer klavyeye bakarsanız daha fazla yanlış yaparsınız, daha yavaş yaparsınız. Başlangıç için size bakmak daha kolay gelebilir ama kalıcı ve giderilmesi çok zor yanlış kullanma alışkanlıkları bırakır.

6) Acele etmeyin, sabredin.

En çok yapılan yanlış ve en büyük yanlış. 10 parmak ile yazmak için acele etmeyin, yavaş yavaş öğrenin tüm harfleri iyici kavradıktan sonra 10 parmak yazmaya geçin. Hızlı yazmaktan daha önemli doğru yazmak. Bazen bizim bile yaptığımız hatadır bu. Hızlı yazayım derken hata yaptığınızda aslında çok feci zaman kaybedersiniz. Beş tane doğru, bir tane yanlış yapacağına, bir tane doğru yap daha iyi. Yoksa negatif öğrenme alışkanlığına sebebiyet verir. Örneğin ben, q ve p harfini yanlış öğrendim, zamanla düzeltmeye çalışsam da kusursuz olmuyor. Bu sebepten ötürü basarken nadiren de olsa hala yanlış yapıyorum. Hem, hız zaman ile kendiliğinden olacaktır. Sabredenlerden olun.

Hazırlık Aşaması

1) Klavyelerin dilinden anlayın

Şehrinizdeki bir teknoloji mağazasına gidin ve bir bakın ne tür klavyeler var diye. Örneğin mekanik klavye ile yazarken çok daha rahat oluyor ama klavyeniz sizi şampiyon yapmaz, sadece bu yolda biraz hırs azim yapmanızı sağlar. Kendinize ait, iyi bir klavyeniz olsun. Varsa onu da kullanabilirsiniz.

2) Oturuş pozisyonuna dikkat edin.
Otururken sırtınızı dik tutunuz. Kolları rahat bırakıcı bir pozisyonda oturun ve klavye ile uygun mesafeyi yakalamayı sağlayın. Rahat bir koltuk tercih edin.

3) Elinizi klavyeye koymayın.
Bu elinizi ilk başta yoruyormuş gibi gözükebilir fakat gerçekte öyle değildir. Küçüklükten beri elimize klavyeye koymaya alıştığımız için biraz zor gibi gözükebilir ama asıl koyduğunuz zaman parmaklarınız yorulur ve klavyede ki her tuşa kolaylıkla basamaz ve bu da sizi hata yapmaya sevk ettirir.

4) Ekrana uzaktan bakın.

Ekrana ile aranızda en 65 santim mesafe olsun. Sağlık açısından zararlı olduğunu anlatmama gerek yok herhalde.

5) Ekrana  parlaklığını ayarlayın.


Gözleriniz uzun süre beyaz bir ekrana baktığında ışıktan rahatsız olacaktır bu hem sağlık açısından zararlıdır hem de yazı yazarken gözleri rahatsız ettiğinden dolayı kısa sürede terk ettirebilir.

6) Elinizi eğitin

Bileğinizi ve parmaklarınızı geliştirin. Elinizi yoracak şeyler yapın, ama abartmayın, ölçüyü kaçırmayın.

7) İnanmalısınız

Başarabileceğinize inanmalısınız, hedefiniz katiplik sınavı ise ona inanmanıza bile gerek yok. Katiplik sınavı çok kolay. Siz şampiyonaya katılacaksanız birazcık zahmete katlanacaksınız. Ama inanın bana yarışmaya katılmak zor değil. Yarışmada bir çok kişi başarısız oluyor ama siz o başarısızlardan olmayın. Biliyorum birinci olmak zor ama imkansız değil. Önemli olan zoru başarmaktır zaten.

8) İstemelisiniz

İnanmak yetmez, istemelisiniz. Bu sizin ihtiyacınız. İhtiyaçtan istek doğar, istekten de enerji doğar ve başarma arzusu.

9) Pratik yapmalısınız

Başarı merdivenlerine hiç kimse elleri cebinde tırmanmamıştır. Baş olmak için arı gibi çalışmak gerek. O elleri kullanacaksınız. İster bir kitabı alın ve yazın, ister ezberlediğiniz şiirleri, sözleri yazın, isterseniz de klavye hız testi sitelerinde yazın. Pratik yaparak geliştireceksiniz kendinizi Onun için olabildiğince çok yazın.

Öğrenmek İçin Harika Site

Size şimdi muhteşem bir site önereceğim. Onun sayesine ellerinizi klavyeye bir kere koydunuz mu hiç bakmadan yazmanızı sağlayacak. Nasıl mı? Hangi tuşa basılması gerekiyorsa, ekranda bulunan el simülasyonunun içerisindeki parmaklar ve tuşlar farklı renk alarak kendini diğerlerinden ayırt ediyor. Başlangıçta çok zorlanacaksınız. Lakin sonrasında sizi çok kolay bir bilgisayar kullanma bekliyor olacak.

Önereceğim site m5bilisim buraya tıklayarak direkt derslere gidebilirsiniz. Önce derslerden başlamalısınız. Bir bir tuşların yerini öğrendikten ve hiç hata yapmayıncaya kadar tüm dersleri bitirdikten sonra klavye hız çalışmalarına başlayabilirsiniz. Dersleriniz bittikten sonra da 10fastfingers sitesinde de klavye hız testi yapabilirsiniz. Fakat bu siteden önce mutlaka ama mutlaka m5bilisim veya benzeri bir siteden 10 parmak klavye kullanım dersleri eğitimi görmelisiniz.

İyi parmaklamalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir