Değişim Haberi, Laklak ve de Kısa Bir Ara

Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır bu siteyi olan hali ile kullanıyorum. Sitede değişiklik yapmaya karar verdim. Siteyi değiştirmek istiyorum, görüntü ve yönetim açısından, taşınmak olarak değil. 🙂

www.erenacarreal.com adresini kullanmaya başladığımdan beri, düzenli olarak her hafta bir yazı paylaşıyordum. İlk başlarda bu benim için kolaydı. Gerekli araştırmalı yaparak yazıları paylaşmaya başladım. Lakin belirli bir süre sonra bu beni zorlamaya başladı. Bende hayatımdaki en sevmediğim şeylerden birini, kaliteden ödün verme yolunu tercih ettim. Kaliteden ödün verdikçe de, yazılardan aldığım feedbackler (geri dönütler) git gide azaldı. Ve bu da motivasyon kaybına neden oldu.

Siteyi ilk kurduğumda hiçbir gelir elde etmeden, yalnızca Allah’ın rızası, kişisel gelişimim ve çevremi bilinçlendirmek gibi bir derdim vardı. (Hala öyle) Fakat gel gör ki, şu an hayatımın yoğun temposundan dolayı, son yazılarıma fazla özen gösteremeden, ıkına ıkına yazdığımdan dolayı, maalesef siz değerli okuyucularıma kendi beklentimin altında içerik ürettim.

Siteyi yalnızca bir blog sayfası gibi kullandığımı biliyorsunuz. Fakat ben siteyi daha çok, çok amaçlı bir hale getirmek istiyorum. Büyük düşünüp, büyük oynamak istiyorum. Önce istediğim stilde bir tema mevcut mu onu araştıracağım. Aslında şu an biraz baktım fakat hayalimdeki temayı bulamadım. Hayalimdeki tema mutlaka gerçeğe (sanal olarak) dönüştürülebilir, imkansız değil. Özel tema yaptırılabilir. Her ne kadar pahalı da olsa eğer gerekirse bir şekilde o iş halledilir. Sıkıntı yok. Ama bu zaman alacak. Şimdilik nasıl bir şey yapacağım sizin için bir sürpriz olacak. Kim bilir belki bazılarınız bu yazıyı okuyor iken, çoktaaan değiştirmiş bile olabilirim.

Bu arada siteye biraz ara vermeliyim. Malum, üniversite sınavları başlıyor. Onun için çalışmaya başlıyorum. 150 gün kadar bir şey kaldı. Dolayısıyla tempoyu arttırmak lazım. Bu da bazı şeylerden feragat edeceğim anlamına geliyor. Arzuladığım üniversite için daha çok çalışmam gerekiyor. Sizin anlayacağınız, blog işlerine kısa bir ara veriliyor. Sonra yazı nerede kaldı demeyesiniz. Der misiniz?

Ha bu arada küçük bir araştırma yaptım. Ve blog okuma sayısının son 5 yılda çok muazzam bir düşüş yaşadığı sonucuna vardım. Takip ettiğim diğer bloggerlar içerik paylaşımını eskiye göre çok büyük ölçekte azaltmış. Hatta bazıları tamamıyla bırakmış. İnsanlar artık okumaktan çok izlemeyi(!) tercih ediyorlar ya da dinlemeyi(!)

Her ne kadar blog ölmese de şu an büyük ölçekte bir gerileme mevcut. Başta YouTube olmak üzere tüm sosyal medyalar, blogların takip edilmesini bastırdı. İçerik üreticileri, sosyal medya sitesinin sahiplerinin aracılığına esir olmadıklarından dolayı reklamdan elde edilen gelirin tamamı üreticiye kaldığından dolayı, kazancını ikiye katlamış olsa da, daha büyük bir kitleden mahrum kaldığından ötürü, kendi sitesinde içerik üretmek yerine; YouTube, Facebook, Instagram, Tumblr, Twitter vb. sosyal medya ortamlarında, oluşturdukları içerikleri sunmayı ve kazançlarının yarısını (hatta daha fazlasını) aracılara vermeyi tercih ediyorlar. Ayrıca, web sitesinin yönetimi ile sosyal medya hesabının yönetimi arasındaki uçurum farka, bir de web sitesinin kuruluş zorlukları eklenince, üstüne birde ücreti ekleyince, amatörler ve beleşe kaçmak isteyenler sosyal medya sahiplerinin kucağına buluyorlar kendilerini. Onlar da etinden sütünden yararlanıyor.

Her ne kadar sosyal medyayı sevmesem hatta nefret etsem de, kendimi ve derdimi anlatmak için kullanmak mecburiyetinde hissediyorum. Zaten eğer onlar kullanmasaydım, şu an ki okurumun neredeyse tamamı (ve muhtemelen sende) benden bir haber, ben de senden bir haber bir şekilde yaşayacaktık.

Sosyal Medyayı övmüyorum. Kesinlikle zararları daha fazladır, buna şüphe yok. “Sosyal medya bir araçtır. Onu nasıl kullandığına bağlı. İyiye de kullanabilirsin, kötüye de.” İyi de, insanların neredeyse tamamı iyiye kanalize etmiyor ki! “Sosyal medya bir bıçaktır. Bıçakla adam da öldürürsün, meyve de soyarsın.” He canım he. Bunu demek için biraz kör olmak lazım. Tüm sosyal medyaların, neredeyse tamamı çöptür. Çoğu değil, neredeyse tamamı lüzumsuz paylaşımlarla doludur. Ne kendisine, ne de izleyicisine yararı olmayan insanlar ve onların saçma sapan paylaşımları dışında bir kaç avucuz. Hatta bazen biz bile o pespaye ordusunun arasına katılıyor, onlar gibi paylaşımlar yapıyoruz, maalesef.

Bu sosyal medya işini daha sonra sizinle konuşuruz(!) Fakat şimdilik size veda etmem gerekiyor. Fakat önce size gelecek ile birkaç ipucu verdim (!) O zaman, hoşça kalın…Değişim Haberi, Laklak ve de Kısa Bir Ara” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir