Nasıl Okul Başkanı Olunur?

Okul Başkanı Olmak

Lise yıllarında okul başkanı olmak birçok kişinin hayalidir. Kimine göre gereksiz ve zaman kaybıdır, ameleliktir. Kimine göre de prestijdir. Her ne kadar okul başkanı olmak birçokları için zor görünse de bu yazı sizi okul başkanı yapacaktır. Okul başkanı olmak için uyguladığınız teknikleri bir başkası sizden daha iyi uygulamadıkça. Garanti ediyorum tüm rakiplerinizi eleyeceksiniz. Okul başkanı olmak içinizden geçiyorsa fakat pek emin değilseniz avantajlarını okumanızı tavsiye ederim. Eğer, “zaten ben okul başkanı olmak istiyorum” diyorsanız, işte sizi okul başkanı yapacak taktikler iki paragraf altında, onları okuyun/uygulayın okulun başkanı olun.

Okul Başkanı Olmanın Yararları

Popüleriteniz tavan yapacaktır. Okulda sizi tanımayan olmayacak ve birçok kişi size başkan diye hitap edecektir. Kimileri bunu sevmeyebilir lakin, meşhur olma isteği toplumda hemen hemen herkeste vardır. Ve okul başkanı olduğunuzda bu iş çok kolay olacaktır. İdareciler ile ilişkiniz artacak dolayısıyla devamsızlık derdiniz olmayacak. Öğretmenlerde size pozitif ayrımcılık uygulayacaktır. Arkadaşlarınızın gözünde biraz daha büyüyecektir. Herhangi bir ortama mı girdin? Birisi senin okul başkanı olduğunu duyarsa mutlaka gözünde büyüyeceksin. Daha onlarca faydası var.

Okul Başkanı Olmanın Gerekleri

Karizmayı çizmiş olmayın yeter. He biraz da aklınız başınızda olsun. Fazla düşman edinmediyseniz sorun yok. Birde yönetmeliğe göre hiç uzaklaştırma cezası almamış olmanız lazım. Hiçbir şeye gerek yok vereceğim teknikleri/taktikleri kullanarak çok rahat başkan olacaksınız.

He birkaç klişe bir şey var onları yapmanız gerekiyor. Ama asıl mesele benim birazdan kendim keşfettiğim tekniklerde gizli. Önce bu klişe şeyler ne? Vasat üstü bir konuşma, aklı başında olma, dik yürüme vs. Bunlar herkesin bildiği şeyler geçiyorum bunlarııı. Geliyorum, sizi %100 başkan yapacak ve çokta zorlanmadan kazanacağınız nadide tekniklere.

Okul Başkanı Olmanın Teknikleri

Başkanım, artık size başkanım diyebilirim. Çünkü artık bu teknikleri uygulayarak başkan olacaksınız.

Sınıf Başkanı Olun

9 ve 10’da çok iyi bir şeymiş gibi gözüken sınıf başkanlığı 11 ve 12. sınıfta amelelik olduğu anlaşılır. Onun için fazla aday olunmaz. Ne olursanız olun sınıf başkanı olun. Eğer sınıf başkanı olamazsanız işiniz çok zor. Peki sınıf başkanı olunca ne olacak? Sınıf içinde pek bir esprisi yok. Eğer okul başkanı olmayacaksanız, saçma sapan bir şey. Fakat mesele bu değil. Mesele diğer sınıf başkanlarını tanımak. Siz sınıf başkanı olunca diğer sınıf başkanları ile çok rahat diyalog kurabileceksiniz. Özellikle 9. ve 10. sınıftaki sınıf başkanları sizin işinize yarayacak.

Bilmem Ne Lisesi Başkanları WP Grubu Kurun

Evet işte bu, eğer sınıf başkanı olduysanız, hemen bir “Bilmem Ne Anadolu/Meslek Lisesi Başkanları” adıyla bir whatsapp grupu oluşturun. Vakit kaybetmeden 1-2 başkanın telefon numarasını ekleyin. Haberleri olsun veya olmasın kimse bir şey diyemez. Sonra okul idarecilerine gidip deyin ki, “Hocam, biz sınıf başkanları bir grup kurduk. Etkinlik olduğunda, öğrencilerin bilmesi gereken bir şey gerektiğinde bana resmi/linki atın bende sınıf başkanlarına atayım, onlarda kendi sınıflarına atsın.” Müdür ya da yardımcısı sizi alnınızdan öpecektir. Ama önce grubu kurun bir kaç kişi alın ve öyle hocaya gidin, kurduk siz bana atın deyin.

Gruba Adam Toplayın

Müdüre bunu söyledikten sonra ders esnasında sınıflara dalıp, “Hocam, sınıf başkanları gurubu kuruldu. Bir duyuru olduğunda oradan paylaşılacak deyip, sınıf başkanın kim olduğunu sorun sonra numarasını alın.” Mesele sadece grubu oluşturmak ille de ders esnasında girmek değil.

Yolda Gördüğünüze Selam Verin

Selamlaşıp hal hatır sorarsanız insanlar sizi sevecektir. Bunu biraz daha etkin kişilere karşı yapmayı unutmayın.

Etkinliklerde Rol Alın

Şiir dinletilerine, tiyatroya, futbol veya masa tenisi müsabakalarına katılın. Oynayamıyorsanız, yeteneğiniz yoksa bile tribünlerde holiganlık yapın. İki üç slogan atın, attırın.

Kilit Arkadaşlıklar Kurun

Girişken ve konuşkan kişilerle arkadaşlık kurmaya çalışın çünkü onlar daha fazla takılırsanız daha fazla aktif olacaksınızdır.

Bakınız bu anlattıkları ortalama bir insan için yeterlidir. Sadece burada bulunan küçük başlıklara 2 ay uyarak çok rahat başkan olursunuz.

Güzel Broşür Bastırın

Tüm rakiplerinizden daha iyi bir broşüre sahip olun ve okulun en iyi yerlerine astın.

Seçim Konuşmasını Ezberleyin

Seçim konuşmasını sakın kağıttan okumayın. Kendinize güvenin doğaçlama yapın. Birkaç can alıcı cümle kurun ve ezberleyin. Aşırı ezbere okursanız itici olur. Doğal olun ama kafiyeli cümleler ile kitlelerin beğenisini kazanın.

Abartılı Vaatlerden Kaçının

Havuz yeptircem, olimpik olicek, bilgisayar odası yeptircem demeyin. Buna gülerler ve inanmazlar. Eğer böyle vaatlerde bulunanlar varsa bunlara saldırmaktan vazgeçin.

Konserlerde Bilet İndirimi Sözü Verin

Toplu bilet alımlarında mutlaka indirim yaparlar. Birçok kişinin aklına gelmeyecektir.

Okul Başkanlığını Kazanmanın En İyi Yolu

Okul başkanı olmak istiyorsanız, asla seçime kadar beklemeyin. Yaz tatili bittiği ve okul başladığı gibi aktif ve etkin bir rol oynayın. Seçim adaylıktan önce kazanılır. Bunu asla unutmayın. Taktikleri uygulayın, mal değilseniz kazanmamak elde değil.

Evet başkanım. Yazıyı burada bitiriyorum. Eğer zamanın varsa seçimler daha başlamadıysa hala vaktin var. Git ve başkan ol.

Nasıl Okul Başkanı Olunur?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir