Neden 10 Parmak Klavye Kullanmalıyız? – 6 Sebep

Neden 10 Parmak Klavye Kullanmayı Bilmelisin?

10 parmak klavye bilmenizin ne yararı var? 10 parmak klavye kullanarak bir çok noktada bilmeyenlerin önüne geçeceksiniz. Bilenler bilmeyenler hiç bir olur mu?  Gelin avantajları görelim.

10 Parmak Klavye Kullanmanın 6 Avantajı

1) Zaman

İster iş için olsun, ister kişisel yazılar için olsun size zaman kazandıracaktır. Eğer uzun bir yazı yazmanız gerekiyorsa, bir ödev, bir blog ya da bir içerik oluşturacağınız, yazacağınız zaman klavyede yazmak artık sizin için yükünüz yazmak değil üretmek olacaktır. Eğer 10 sayfa bir yazı yazacaksak. 2 parmak bilen biri 2 sayfa yazamazken, 10 parmak bilen biri 10 sayfa yazacaktır. Şimdi bir takım kimseler diyebilir ki, “2 parmak bilen birisi ile 10 parmak bilen birisi hız testinde yarışsalar aralarında 3 kat fark olacaktır nasıl 5 kat hatta 5 kattan daha hızlı olduğunu söyleye bilirsin?” Çünkü, O yalnızca 1 dakikalık test arkadaşım. Daha uzun yazılarda kat sayı artmaktadır.

2) Enerji Tasarrufu

Sıradan klavye kullanıcısı, klavyenin üzerinde deli danalar gibi giden koşturan elleriniz bu hareketleri sonucu enerji harcayacak ve bir süre sonra yorulacaktır. Siz ise 10 parmak bildiğinizden dolayı enerjinizi daha az hem de çok az harcamış olacaksınız. Hemen isterseniz bir deneyin 2-3 parmak ile klavyede rastgele tuşlara basın ve kollarınızı inceleyin. 2-3 parmak kullanırken, elinizin ne kadar hareketli olduğunu, bileklerinizin döndüğünü ve kollarınızın hep bir hareket halinde olduğunu göreceksiniz. Oysa 10 parmak kullansaydınız, yalnızca parmaklarınızın fonksiyonel, işlevsel parmaklarınızın bir aşağı bir yukarı hareketlerini gözlemlemiş olacaktınız. Kolunuz, bileğiniz, eliniz yorulmayacak, sizin enerjide tasarruf etmenizi sağlayacak. Arkadaşım, amacım kalori harcama, zayıflama kilolu kal değil, enerjini daha verimli kullan ve daha uzun yazı yazabil diye.

3) Sağlık

Uzun saatler boyu elinizi hareket ettirmeniz, kolunuzu oynatmanız omuzlarınıza yük bindirecektir. Ve bu da omuza yararlı değil, zararlı bir durum teşkil edecektir.

4) Konsantrasyon

Hızlı yazdığınız için, yazı daha akıcı ilerleyecektir. Bu da sizin çalışmanızdan kopmamanızı sağlayacaktır. Daha hızlı ve kopukluk yaşamadan yazıyı tamamlamak size olanak tanıyacaktır. Ayrıca zevk alarak yazdığınız için yazı yazmak sizin için bir zevk unsuru haline gelecektir.

5) Yapmak ya da yapmamak

Bazen 10 parmak bilmeniz işi yapmanızı ya da yapmamanızı tayin edecektir. Örneğin ben, bir cuma günü vaaz hazırlıyordum. Eğer 10 parmak bilmeseydim muhtemelen o kağıdı yazamazdım. Daha arkadaşlarıma söylememiştim. Bir A4 kağıdından özet çıkartılıp internet üzerinden çıkartmam gerekiyordu. 10 parmak bildiğimi bilmedikleri için “Yapamazsın!” dediler ve ben yapıp teslim etmiştim. Şok olmuşlardı. Siz de bazen öyle durumlar ile karşılaşabilirsiniz ki, 10 parmak bilmeniz zaman kazandırmaktan ziyade işi yapabileceğinizi ya da yapamayacağınızı da gösterebilir.

6) Artistlik

Bunu listeye koymayacaktım fakat gördüm ki, ben klavye ile bir şey yazarken çevremde ki benim 10 parmak klavyek kullandığımı bilmeyen insanlar direkt şaşkınlık tepkisi olarak “Oha, Yuh, Yavaş Klavyeyi Parçalayacaksın” gibi tepkiler veriyor. İster istemez bir karizma oluşuyor.

Sonuç

Sonuç olarak, 10 parmak klavye kullanmasını bilmek çok iyi ve kazançlı bir yetenek. Üstelik çokta zor değil. Yalnızca çalışma ve pratik yapma gerekli. Hız akabinde gelecektir. Haftaya da 10 parmak klavye kullanma tekniklerini paylaşacağım. Dilerseniz “Q klavye mi? F klavye mi?” adlı yazımı okuyarak hangi klavyenin daha iyi olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz, tavsiye ederim.

İyi parmaklamalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir