Q Klavye mi? F klavye mi daha iyi? – Neden F Klavye, Tarihçesi

F Klavye mi? Q klavye mi?

F Klavye mi daha iyi yoksa Q klavye mi? Bu sorunun cevabı nettir. Kime sorsan, elbette F diyecektir. Doğru, ama neden F klavye, işte asıl soru bu. Bu makaleyi, kafanızda ki soruları gidermek amacı ile yazdım. Neden F klavye ve F klavye nasıl ortaya çıktı sorusuna cevap niteliğinde ki bu yazımda ayrıca Q klavyenin popüler olma sebebini de göreceksiniz.

Neden F Klavye?

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Ve internet üzerinde bir çok işimizi görüyoruz. F klavye Türkçe için özel olarak geliştirilmesi sebebiyle, hem daha hızlı yazılabilmeyi sağlarken, hızdan daha önemli olan hata yapma oranı en aza indirger. Türkçe için özel olarak tasarlanan f klavyenin, tuşlarının dizilimi bilimsel ve matematiksel olarak dizayn edilmiştir.

Ülkemizde öğrencilere okulda F klavye dersi verilmediği (verilemediği değil) için gençler, piyasada bulanan genelde Q klavye olduğu için F klavyeyi öğrenemiyor bu sebepten ötürü yazı yazarken hem daha fazla hata oranı oluyor, hemde yavaş yazılıyor. Oysaki F klavye bilen birisi hem hata oranı düşük, hemde hızlı yazıyor. Ayrıca yazılacak olan yazı uzunsa, sayfalarcaysa bu Q klavye kullanıcısı için bir zaman kaybı, çile, yorgunluk olurken, F klavye kullanıcısı için hemen halloluyor. F’nin kullanıcısı, saniyede ortalama 8 vuruş yapabilirken, Q’nun kullanıcısı, ortalama 2 vuruş yapıyor. Üstelik, F’nin kullanıcısı parmaklar daha rahat olduğu için, parmakların yorulması adaletli olduğu için yani yüzük parmağın kullanımı ile işaret parmağın kullanımı ayrı olduğu için aynı sürede başladıklarında F’nin kullanıcısı ona yazıda farklar atmasına rağmen daha az yoruluyor.

Örneğin “J” harfinin klavyenin en kolay basılabilen yeri almaya ne hakkı var? Türkçe için tasarlanmış olan bu klavye, en çok kullanılan harfleri en çok kullanılabilecek olan parmağın hizasına göre yerleştirilmiştir. Ergonomik olan Türk Klavyesi yalnızca Türkçe için değil, İngilizce’de de daha hızlı yazmamıza olanak sağlıyor.

Q Klavye’nin Tarihçesi

Q klavye, İngilizce dilinde hızlı yazmak için değil, tersine hızlı yazılmaması için Christopher Latham Sholes tarafından icat edilmiştir. Nedir bu? Şu, Q klavye icat edilmeden önce insanlar daktiloda hızlı yazdıklarında, harfler birbirine giriyor, üst üste çıkıyordu. Bildiğiniz üzere daktiloda “backspace” yok. Geri tuşu olmadığından dolayı tüm kağıt israf oluyordu. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Christopher amcamız gidip Q klavyeyi icat etti. Yeni ürün daha teknolojik ve hata oranını azalttığı için klavye tuttu. Birde güzel bir reklam yapıp, satış politikası uygulanınca klavye patladı gitti.

F Klavye Şampiyon Ediyor

Gelmiş, geçmiş tüm umumi klavyelerin en iyisi olan F klavye olduğunun ispatı, onun tüm yarışmalarda yüzlerce şampiyon, on binlerce dereceye girmiş yarışmacının onun ile başarıyı elde etmesidir. O kadar fazla şampiyon, derece kazanmış yarışmacı var ki, f klavyenin en iyi olduğunu kanıtlıyor. Rekor üzerine rekor, kupa üzerine kupa, madalyalar, plaketler…

F klavye ile yarışmalara yarışmacı hazırlayan bir şirket olan İnterstenoTürk’ten yarışmaya katılıp dereceye girmiş insanların isimlerini ve sayılarını tam bilmesek bile tahmin ettiğiniz üzere şampiyon listesi mevcuttur. Bu liste yalnızca İnterstenoTürk şampiyonlarını göstermektedir. Mamafih, F ile klavyeye katılan tüm kurumların, kuruluşların derecelerini ve yurt dışındaki şampiyonluklarını tam olarak bilmiyoruz.

Şampiyonlar listesi için tıkla

Not: Yukarıda ki linkte, yalnızca 1. yarışmacılara ait bilgileri bulabilirsiniz. Bu bilgiler, şampiyonu olduğu yarışmanın, tarihini ve yerini, kategorisini ve türünü, katılımcının ismini ve soy ismini, dakikada ki vuruşunu ve hata sayısını göstermektedir. 2. ve 3. olan yarışmacılara ait bilgiler yoktur.

F Klavye ile nasıl tanıştım?

Tanıdığım bir abinin çok hızlı yazması beni etkilemişti ben dakikada 30 kelime yazabilirken, o dakiki da 90 kelime yazabilen Q klavye kullanıcısı kullanabilen bir katipti. Beni hırslandırdı ve klavye hız testi sitesinde kendimi geliştirdim. Dakikada çok kısa bir sürede 60 zamanla 70 sonra 80 kelime yazabilir oldum. Ama artık daha hızlıya gitmiyor üstelik çok fazla hatalı vuruş yapıyordum. Sonra nasıl daha hızlı yazabilirim diye internet üzerinde sorgulama yapınca, F klavyeyinin gücünü keşfettim. Hasbelkader Halk Eğitim Merkezin’de açılan bir “10 Parmak F Klavye Kurs” ilanı gözüme de ilişince, eğitim almak için başvurdum ve akabinde eğitimlere başladım. Gece saat 6 ila 9 arası olan kurs, ücra bir okulda yapılıyor o saate otobüs geçmiyor evime yarım saat yürüdüm karlı  gecelerde.

F Klavye’nin Tarihçesi

F klavye, 20 Ekim 1995 tarihinde Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Fakat bu tarihe kadar F klavyenin yaratılmasına sebebiyet veren olaylar silsilesini F klavyenin sahibi bu kadar güzel anlatıyorken bize düşmez. F Klavye’nin Tarihini, F klavyenin mucidi olan İhsan Sıtkı Yener’in kendi ağzından dinleyelim.

Q Klavye neden daha yaygın?

Q Klavyenin yaygın olmasının en temel sebebi teknolojiyi üretenler Türk olmadığı ve Teknolojiyi ihracat edenlerinde milletin asimile olup olmaya değil paraya baktığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkilileri bu olayı önemsememelerinin sonucunda alabildiğine Q klavye oldu. İnternet Cafelerde yalnızca Q klavye yer buldu. Eğer F klavye icat edildiğinde o zaman ki hükümet başarılı politikalar uygulasaydı şuan bu tarz sorunlar olmamış olacaktı. İnternet cafelerin Q klavye kullanması nesli Q klavyeye iteledi. E zaten yabancıların teknolojisini kullandığımız içinde Türkçe Klavye değil, Türkçe harflerin bulunduğu Amerikan klavyesi kullanmamız kolaylaşıyor. Aslında üretici firmalar, bu klavyeye Türkiye için nasıl ğ, ç, ş, ü, ı, ö harflerini ekleyebiliyor ama neden tam donanımlı ve bilimsel olan Türkçe Klavyenin tuş dizilimini kullanmıyor. Ne diye fonksiyonu yüksek olan klavye varken işlevi düşük olanı kullanıyoruz. Aklıma komple teorileri geliyor ama sonra diyorum ki, biz bir çok konuda tembel olduğumuz gibi aha bu konuda da uyuşukluğumuz tutmuş yine.

Sonuç

Okuduklarıma, gözlemlerime ve deneyimlerime bakarak şunu söyleyebilirim ki, kesinlikle ve kesinlikle f klavye çok daha iyidir. Elbette zorla bir kişinin klavyesini değiştirebilecek gücümüz yok. Olsa bile yapmazdık. Şimdi size soruyorum. “Siz hangi klavyeyi kullanıyorsunuz? F klavyeye geçmeyi düşünüyor musunuz?” yorumlar bölümüne yazarak, sizin görüşünüzü açıklarsanız memnun olurum.

Q Klavye mi? F klavye mi daha iyi? – Neden F Klavye, Tarihçesi” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir