Yaşım oldu 18, Ergin miyim? Ergen Miyim?

18

Yaşım oldu 18, Ergin miyim? Ergen Miyim?

Bugün, doğdum günün yıl dönümü, yaşım oldu 18. Reşit olmuşum yani; yetişmiş, olgunlaşmış, kemale ermiş demekmiş. Eğer sözlükte tam karşılığını arıyorsak bu kelimenin demek gerekir ergin. Resmiyete göre, bu ünvana kavuşmak için dünya üzerinde güneş takvimine göre 6574, ay takvimine göre 6390 gün geçirmiş olman gerek. Bu 568024668 okumaya bile tenezzül etmediğiniz bir saniyeye tekabül ediyor. Dünyada, beş yüz altmış sekiz milyon, yirmi dört bin, altı yüz altmış sekiz saniye boyunca varlığını sürdürdüğün vakit ergin olduğunu düşünmek ancak bir ergenin işidir. Ergen ve ergin kelimelerini tefekkür ederek yazdığım bir deneme olacağını bildirir ve temin ederim. 18 yaşıma kadar benimle olan ve olmaya devam edecek olan aşağıda ismini yazdığım ve yazamadığım herkese teşekkür ederim.

18

18 yaş neydi? Erginlik, daha doğru bir ifade ile yetkinlik. Yetkin olduğunda artık sana bir ehliyet verilir. Bu sadece bir araç sürmek için belge değil, bazı mekanlara girebilme hatta mekan açabilme, seçme dahası seçilme ve daha nice şeylere. Hatta 18 olmak asla bizi reşit, ergin, olgun, kemale ermiş etmez. Kullanılması gereken kelime yetkindir. Sadece artık bazı şeyleri özgürce seçebilme yetkisi verilmiştir. Gerçi determinist bir bakış açısıyla bakıldığında böyle bir şeyden söz edilmez.

Kişi 7’sinde neyse 70’de o olmasa da, 17’sinde neyse 18’de o yinede. 18 olmak kişiyi ne ergin yapar ne reşit, verdiği kararlarda başkalarının yönlendirmesi vardır hep, hiç kimse bilmese de durum bundan beri değildir. 18 yaşındaki çocuklar ne ergindir, ne reşittir genelde, özellikle de günümüzde, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde. Çünkü tam zamanlı ve teorik olarak eğitim alan genç beyinler, kendi ekonomik özgürlüğünü sağlayamadığından birilerine bağımlı olduğundan.

18 Yaş

Lakin bir ayrıntıya dikkat çekmek isterim. Kişi artık yetkin olduğundan dolayı yavaştan olgunlaşmaya başlar. 18 yaşına kadar yanında kimlik taşımayan çocuklar artık bu sorumluluğu üstlenirler. Bir ikincisini eklemek gerekirse, ani bir öz güven patlaması yaşar. “Artık 18’im.” Bu benim için geçerli olmadıysa da olacak olan nice yaşıttaşlarım var. Umursamam dünya kaç kez dönmüş güneşin etrafında, kaç mevsim geçmiş doğduğumdan bu yana ya da bir çınar ağacı kaç kışa dayanmış.

Resmi yetkinlik yaşıma eriştiğim için bir cafede, pubta kutlama yapmadım. Ne de bazıları gibi milli olmaya kalkmadım. Sadece bir kaç küçük sürpriz kutlama. Kutlamaya karşı değilim, sakın yanlış anlaşılmasın. Ama abartmaya da gerek yok canım.

Ergin Miyiz ve Ergen Miyiz?

Ergin miyim? Ergen miyim? Deli miyim? Divane miyim? Bilmem ve boş veririm bu tür gereksiz konuları. Bildiğim, yalnızca gerçeği tam anlamıyla anlama ve anlatma istediğidir. Bu yüzden az kişi sabredebildi bana. Benim dediklerime takılmayıp, o dediklerimden dolayı bana takanlar oldu boyna. Belki az kimsenin umurunda oldum, hiç kimse umurumda değil deyip neredeyse herkesi ve her şeyi umursamama rağmen.

Edindiğim prensipler oldu. İlkelerimi çiğnememek ve taviz vermemek için tercihi davranışım ve takındığım sert tutuma karşın, aklım hep diğerlerinde oldu. Üstelik son zamanlarda buna bir kılıfta uydurdum, “Bu takıntı değil, sadece durumu analiz ediyorum.” yalanıydı bu.

Ergenliğin en belirgin belirtilerinden birisi, “Karşı çıkmak için karşı çıkmak.” Sanırım ben bunu atlatalı tam 1.5 sene oldu. Elbette ergenliğin diğer vasıflarından az da olsa kaldı içimde. Aslında gitmesini istemiyor muyum ne? İçimdeki o çılgın çocuk hiç gitmese, arada sırada muziplik yapıp haz duygularımı alsam kime ne? Gençlik ateşini söndürmemek gerek, içimizdeki çocuğu öldürmememiz gerektiği gibi.

Erginlik ve ergenlik iki ayrı kavram, apayrı yaşam. Ortalama 12 yaşında ergen olur insan. Ergin olmak için gerek tam 40(?) yıl yaşaman. Kim kırka varmışsa hem yaptığından hem de yapmadığından sorumlu o zaman. Kırk ne ola o vakit?  O bir sembol, mecazdır anlamı yetmiş olan. 70? “Yeter kafa karıştırma lan!” diye bağırma bu yalnızca bir şaka. Örnek vererek istersen anlatayım istersen, bir insana 40 defa (yeterince/deli etmeye yetecek kadar) deli muamelesi yaparsan bir gün sonunda kafayı kırar, kafaya huniyi takar.

Farklı Olmak

Sanırım da farkım bundan. 40 defa “sen çok farklısın lan” diye bana yapıştırılan yaftalamalardan. Bugün duydum onlarca “İyi ki doğdun”, okudum yüzlerce “Doğum günün kutlu olsun”, olsun olmasına da gerçekten, iyi ki doğdum mu? Doğdum gün kutlu mu? Bu soruları bir kenara bırakacak ve daha önemli konuşacak olursak iyi ki olacağız. Yarınlara umut olacağız, insanlara huzur kaynağı olacağız.

Bu yaşıma kadar fark ettiğim en büyük yanlışım, baş suçlu benim olduğum yanlışlarda yanlışlarımda suçu hep başkalarında aramam ya da bir bahane bulmaya çalışmam olmuştur. Elbette determinist koşullar da vardır bu evrende, ama bize ne? Bizi ilgilendiren kendi yaptıklarımız ve yapmadıklarımız değil midir sadece?

Her neyse, teşekkür etmem gereken bir dolu insan var. Tebrik mesajlarına cevap veremediklerim. Doğduğumdan dolayı tebrik edilmemi anlayabiliyorum. Sonuçta, “yüz binlerce spermi geçip, 9 ay bekleyip, geldiğimde de bu zalım dünya da 18’mi sene devirmişim. İşte bu tebrik edilesi.” Tabi şuan 7 500 000 000 kişi bunu başardığını hatırlayınca, bu alalade bir şey sadece. Şöyle deneyelim, “Olsun, ben özelim o zaman ne diye tanrı var etti beni! Ben benzersizim, DNA’mı ve parmak izim herkesten farklı.” Hadi ama dostum, herksin ki farklı bu yüzden farksızız.

Teşekkürler

Ben Eren, bu güne kadar yanımda, arkamda olan herkese teşekkürler. Teşekkür ederim, doğum günümü kutlayan herkese. Adını yazsam okunamayacak kadar kabarık bir liste olacağından ve ismi yazılmayıp bazılarına haksızlık olacağından dolayı da ismini yazmadığım, ama ebediyete kadar birlikte olmak istediğim; tüm kız ve erkek arkadaşlarıma, abi ve ablalarıma, sevdiğim kardeşlerime, kampta-kursta-okulda-dükkanda ve aklınıza gelen her yerde tanışmış olduğum sonra da kalıcı dostluklar kurduğum tüm güzel insanlara teşekkürlerimi armağan ediyorum. Özellikle de; beni doğurup sevgi ve şefkat gösteren anneme, koruyup gözetleyen babama, hem baba hem arkadaş olan abime, beni destekleyen ve moral veren yengeme, her zaman yanımda olan güzel insan Ferhad’a, manevi kardeşim-abim olan Yusuf’a ve yoldaşÇHE’m Berkcan’a.  Her şeyden evvel, hem önce hem sonra, beni yaratan ve mutlu kılan Rab’bime hamdüsenalar olsun. Hepinizi en içten duygularımla selamlarım. Selam ve selamet üzerinize olsun, gönlünüz huzurla neşeyle dolsun.

Sevgilerimle…

Yaşım oldu 18, Ergin miyim? Ergen Miyim?” için 10 yorum

  1. Doğum günün tekrardan kutlu olsun canım arkadaşım, yazının tadına doyum olmuyor. Bu farklı DNA ve farklı parmak izine karşı farklı bakış açını beğendim. 😁

  2. Bu yaşıma kadar fark ettiğim en büyük yanlışım, baş suçlu benim olduğum yanlışlarda yanlışlarımda suçu hep başkalarında aramam ya da bir bahane bulmaya çalışmam olmuştur. Elbette determinist koşullar da vardır bu evrende, ama bize ne? Bizi ilgilendiren kendi yaptıklarımız ve yapmadıklarımız değil midir sadece?

    ve

    Gençlik ateşini söndürmemek gerek, içimizdeki çocuğu öldürmememiz gerektiği gibi.

    Efsane 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir